Czym się charakteryzują bloczki wapienno-piaskowe?

Bloczki wapienno-piaskowe wykorzystywane są w budownictwie od wielu lat. Pozwalają na znaczne przyśpieszenie budowy domu, a także na optymalizację kosztów jego późniejszej eksploatacji. Czym bloczki wapienno-piaskowe wyróżniają się na tle innych materiałów budowlanych i jakie jest ich zastosowanie?

Bloczki wapienno-piaskowe, czyli jakie?

Bloczki wapienno-piaskowe (spotykane również pod nazwą „bloczki silikatowe”) wytwarzane są z piasku kwarcowego (stanowi on ok. 90% całego produktu), wapna palonego mielonego i wody. Mieszanka umieszczana jest w specjalnych prasach, które umożliwiają nadanie jej określonych wymiarów i kształtów. Bloczki poddawane są działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, a następnie hartowane i oczyszczane z ewentualnych zabrudzeń mogących powstać na powierzchni. Na rynku można znaleźć wiele produktów tego typu ‒ przykładem są bloczki Silka, które dostępne są w wersji do budowy ścian wewnętrznych, zewnętrznych, fundamentowych oraz jako elementy uzupełniające (np. bloki wentylacyjne).

Bloczki wapienno-piaskowe – zastosowanie

Z uwagi na to, że bloczki silikatowe są materiałem naturalnym, znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Chętnie sięgają po nie inwestorzy, którym zależy na połączeniu wysokich parametrów materiałów budowlanych z ekologicznymi rozwiązaniami, które będą bezpieczne nie tylko dla zdrowia domowników, ale i dla środowiska. Bloczki wapienno-piaskowe mogą być wykorzystywane do stawiania całych domów, w tym ścian fundamentowych.

Jakie właściwości mają bloczki wapienno-piaskowe?

Bloczki silikatowe wyróżniają się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na ściskanie. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do budowy nawet wysokich konstrukcji, gdzie powstają duże obciążenia na dolne warstwy. Na wytrzymałość bloczków silikatowych wpływa również fakt, że są mało nasiąkliwe, a dzięki temu odporne na działanie niskich temperatur.

Wskazuje się również na fakt, że silikat to materiał, który długo utrzymuje ciepło, co jest szczególnie ważne zimą – nawet przy przerwie w ogrzewaniu nie dochodzi do szybkiego wychłodzenia domu. Może to mieć korzystne przełożenie na rachunki za ogrzewanie. Z kolei latem domy wykonane z bloczków wapienno-piaskowych nie przegrzewają się szybko.

Bloczki wykonane z silikatu są chętnie wybierane do budownictwa wielorodzinnego z uwagi na wysoką izolacyjność akustyczną ‒ pozwalają dość dobrze izolować poszczególne lokale mieszkalne od dźwięków dochodzących z sąsiednich mieszkań.

Nie mniej istotne jest to, że bloczki wapienno-piaskowe charakteryzują się wysoką ognioodpornością ‒ pod tym względem zaliczane są do klasy A1. Oznacza to, że ogień w czasie pożaru nie rozprzestrzenia się szybko po budynku, a konstrukcja przez długi czas zachowuje swoją nośność. W przypadku wybuchu pożaru daje to czas na ewakuację budynku, a w wielu przypadkach pozwala na jego całkowite uratowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *