Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorstw? Skąd brać środki na rozwój?

Założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga nakładów finansowych. Wielu początkujących przedsiębiorców nie dysponuje jednak odpowiednim wkładem własnym umożliwiającym spokojne prowadzenie działalności. Rozwiązaniem jest skorzystanie z dofinansowania zewnętrznego.

 

Często sam pomysł na biznes nie wystarczy, wiele dobrze zapowiadających się działalności nawet nie rozpocznie życia, a te, które wystartują, szybko upadną. Jednym z powodów, dla których młodzi przedsiębiorcy rezygnują z prowadzenia własnych firm, jest brak wystarczających środków finansowych. Wyjściem z trudnej sytuacji może okazać się pozyskanie wsparcia ze strony instytucji zewnętrznych, oferujących dofinansowanie na wszystkich etapach rozwoju przedsiębiorstwa, od jego założenia po rozwój i ekspansję zagraniczną.

Dlaczego młodzi przedsiębiorcy szukają wsparcia finansowego?

Założenie biznesu w Polsce nie jest proste. I nie chodzi tu jedynie o formalności, których musi dopełnić młody przedsiębiorca, ale także o wysokie koszty. Niewielu ze start-upowców czy osób myślących o swojej własnej firmie jest w stanie wyłożyć odpowiednie kwoty już na starcie. Wynajęcie odpowiedniego lokalu, zakup sprzętu, wyposażenia, szkolenia, ewentualne zatrudnienie pracowników, działania marketingowe, usługi księgowe czy prawne, wszystkie działania tego rodzaju generują koszty, z którymi początkujący przedsiębiorca musi się liczyć. Jednak na tym nie koniec, ponieważ każdy kolejny krok, który ma przybliżyć do sukcesu, może wiązać się z kolejnymi wydatkami. Co, jeśli firma nie zarabia jeszcze tak dużo, by przedsiębiorca mógł swobodnie i bez większego ryzyka planować wejście na inne rynki, wprowadzenie kolejnego produktu, usługi czy powiększenie zespołu pracowników? Z jeszcze innego rodzaju wydatkami borykają się start-upy, które oferują innowacyjne rozwiązania, często wymagające testów czy dalszych badań. Brak środków własnych nie jest już jednak powodem, dla którego należy porzucać swoje zamiary i rezygnować z planów, na rynku funkcjonują bowiem instytucje, które oferują dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców. Do wzięcia są spore kwoty, które umożliwiają start-upowcom i początkującym właścicielom firm realizować plany rozwoju.

Skąd brać środki finansowe?

Młodzi przedsiębiorcy mają sporo możliwości pozyskania środków na start. Wśród nich znajdują się dofinansowania na rozpoczęcie działalności, czyli bezzwrotne dotacje, o które trzeba ubiegać się w Urzędzie Pracy. Tak zwane preferencyjne pożyczki pozwalają starać się o kwotę 90 tys. złotych. Innym rozwiązaniem się kredyty na innowacje technologiczne, gdzie kwoty możliwe do zdobycia liczone są w milionach złotych. Start-upy mogą również korzystać z grantu na zakup patentów czy praw własności intelektualnej. Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność mogą również brać udział w konkursach dla start-upów, skorzystać z finansowania oferowanego przez fundusze inwestycyjne czy wybrać opcję crowdfundingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *