Dom z ogrodem – jak sprawić, by taras był przedłużeniem salonu?

Dzięki tarasowi, który jest rozszerzeniem salonu, pokój dzienny staje się optycznie większy i bardziej przestronny. Taki efekt stworzą praktyczne rozwiązania, np. wybór jednolitej nawierzchni, zachowanie spójnej kolorystyki lub wykorzystanie takich samych dodatków.

Jednolita nawierzchnia i kolorystyka w salonie i na tarasie

Spójna stylistyka na podłodze w salonie i na tarasie pozwoli osiągnąć efekt przenikających się pomieszczeń. Sposobem na jednolite wnętrze jest wykorzystanie takich samych materiałów, np. desek lub imitującego beton gresu. Można również wybrać takie nawierzchnie, które będą mieć wspólny motyw: fakturę, wykończenie bądź kolor. Dla przykładu warto połączyć np. drewniane deski z drewnopodobną ceramiką. Ogród może stanowić granicę efektu przejścia lub być jego kontynuacją – w elementach oświetlenia, roślinności lub kamiennych płytkach na alejce. Spójność stylistyczną zyskamy także, decydując się na podobne barwy w zadaszeniu tarasu i na ścianach w pokoju dziennym. 

Salonowe i przytulne dodatki na tarasie

Letni salon na tarasie w domowym klimacie urządzimy przy pomocy dodatków. Takim rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli z technorattanu lub drewna i udekorowanie ich poduchami wykonanymi na wzór tekstyliów w salonie. Przytulności nadadzą także świece, bieżniki i lampy stołowe oraz ustawione w donicach i skrzyniach wokół tarasu kwiaty. Elementy dekoracyjne na wszystkich tych detalach powinny nawiązywać do stylistyki obecnej w pokoju dziennym. Efekt przenikania przestrzeni salonu i tarasu uzyskamy, stosując takie same tkaniny – najlepiej ciepłe i naturalne. Aranżację salonu wyprowadzonego na zewnątrz możemy zaakcentować także przez stylowe oświetlenie skomponowane z wnętrzem domu: rustykalne, minimalistyczne bądź w stylu glamour

Duże okna i drzwi tarasowe

Efekt kontynuacji i pozornie otwartej przestrzeni między tarasem i salonem zaburzają ściany. Dlatego w takich aranżacjach możemy postawić na przeszklone powierzchnie. Duże okna i przesuwne lub otwierane drzwi tarasowe pozwolą nam zatrzeć granicę między wnętrzem domu a ogrodem. Ich zalety to także optyczne powiększenie przestrzeni w salonie i doświetlenie wnętrza. Przy dużych przeszklonych powierzchniach warto postawić natomiast na montaż rolet, np. rzymskich lub typu dzień-noc. W ciągu dnia nie będą zasłaniać widoku na ogród, a wieczorem pozwolą domownikom zachować prywatność.

Czego unikać podczas aranżacji salonu przedłużonego na taras?

Jeżeli zależy nam na zachowaniu płynnego przejścia z pokoju dziennego na taras, unikajmy niepasujących kolorów i materiałów. Niewłaściwie zestawione mogą być nie tylko dwie różne barwy, ale także ich odcienie, np. ciepły brąz w salonie z chłodnymi tonacjami w aranżacji tarasu. Osiągnięcie pożądanego efektu uniemożliwia także zestawienie materiałów wysokiej jakości z tymi, które są wyraźnie gorsze i tańsze. Taka niejednolitość negatywnie wpłynie na ocenę projektu. Ostrożność przy łączeniu materiałów powinniśmy zastosować także w przypadku mebli i dodatków. 

Salon wyprowadzony na taras w kompozycji z elewacją budynku

Efekt przenikania się wnętrza salonu, tarasu i ogrodu możemy też łączyć z elewacją budynku. Spójnym elementem będzie np. kolor podłóg w pokoju dziennym i na tarasie, podobny do barwy desek na ścianach zewnętrznych domu lub na barierkach balkonowych. Łącznikiem mogą być także drewniane żaluzje na werandzie pomalowane w kolorze stolarki okiennej i drzwiowej. Istotny jest także układ desek – jeżeli na elewacji są one zamontowane w sposób poziomy, warto powtórzyć tę konfigurację na podłodze tarasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *