Jakie posiada zalety szyba hartowana?

Szkło hartowane to specjalny rodzaj szkła, który w razie stłuczenia zabezpiecza użytkowników przed zranieniami i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Hartowanie jest specjalnym rodzajem obróbki, który sprawia, że tafla szkła jest kilka razy bardziej wytrzymała od zwykłej szyby. Szyba hartowana jest coraz częściej kupowana przez klientów. Sprawdź, jakie ma zalety.

Czym jest hartowanie szyb?

Szkło to materiał kruchy. Jednak dzięki hartowaniu, czyli specjalnemu procesowi,  któremu jest poddawany, podczas produkcji zmienia się jego struktura. Efektem tych zmian jest wzrost jego wytrzymałości na uderzenia i zginanie. Szyba hartowana jest bezpieczna, gdyż nawet w przypadku rozbicia, tafla rozdrabnia się na małe kawałki o nieostrych krawędziach. Ta właśnie cecha szyby hartowanej sprawia, że jest ona stosowana w miejscach szczególnie wrażliwych na działanie dużych sił, a także silnego działania promieni słonecznych. Elementem nieodłącznym przy hartowaniu, jest efekt falowania szkła. Dzieje się tak, kiedy montowane są szyby o dużych powierzchniach, co skutkuje lekkim zniekształceniem obrazu odbitego w tafli.

 

Zalety szyby hartowanej

Szyba hartowana ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest ochrona osób przed zranieniem podczas rozbicia szyby. Po zbiciu tafla rozpada się na małe cząstki o łagodnych krawędziach. Jest też nawet sześciokrotnie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne od zwykłego szkła. Zatem, w przypadku szyb hartowanych do minimum jest zminimalizowane ryzyko zranienia ludzi.

 

Do listy zalet szyby hartowanej można doliczyć także odporność tej szyby na zmianę temperatury i występowanie tak zwanego szoku termicznego, kiedy w nocy temperatura spada, a w ciągu dnia wzrasta do wysokich wartości. Szyby hartowane bardzo dobrze radzą sobie w tak zmiennych warunkach temperaturowych, nie parują, ani nie pękają.

 

Szyba hartowana jest wykorzystywana w estetycznym wariancie, jako powierzchnia otworu drzwi wejściowych, które zwykle są narażone na silne wstrząsy podczas trzaskania lub niespodziewanego przeciągu. Ten typ szyby jest także montowany w dużych przeszkleniach nowoczesnych budynków, aby jak najwięcej światła dostało się do pomieszczenia.

 

Inną zaletą szyby hartowanej jest wysoka wytrzymałość na zginanie. Stąd też coraz częściej szkło tej postaci jest wykorzystywane jako element nośny. Właśnie szyby hartowane są często stosowane, jako estetyczne materiały do wykonywania stopni schodowych, podłóg czy żeber przenoszących obciążenia.

 

Warto dodać, że elementy z szybami hartowanymi doskonale sprawdzają się przy urządzaniu łazienek. Zwłaszcza rekomenduje się je jako ścianki kabin prysznicowych i ścianki działowe w łazienkach.

 

Szkło hartowane nadaje się do stosowania zarówno w prywatnych domach, jak i obiektach publicznych. Powszechne jest więc wykonywanie ze szkła hartowanego przeszkleń w domach, galeriach i biurowcach, a także szklanych paneli i balustrad wewnątrz i na zewnątrz takich budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *