Pośrednik handlowy

Pozyskiwanie nowych klientów i namawianie na zakup nowych usług klientów sprawdzonych i stałych nie jest kwestią tak prostą, jak mogłoby się nam wydawać. Osobą, która odpowiada za to wszystko jest pośrednik handlowy, który w potocznym języku nazywany jest również przedstawicielem handlowym czy sprzedawcą terenowym.

Kim jest pośrednik handlowy?

Pośrednik handlowym, zwany inaczej przedstawicielem handlowym to człowiek, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za nakłanianie nowych klientów do zakupu, czy też wypróbowania nowych usług. Zajmuje się efektywnym pozyskiwaniem nowego klienta, czasem również podejmuje się obsługi klientów dla zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Osoba pełniąca funkcję pośrednika handlowego w danej firmie lub instytucji jest związana z nią najczęściej na podstawie umowy o pracę, czy umowę o współpracę.

Obowiązki pośrednika handlowego

Pośrednik handlowy jest postacią, która prócz oczywistej funkcji pozyskiwania nowych klientów i nakłaniania „starych” do skorzystania z najnowszych czy innowacyjnych usług ma również wiele obowiązków. Należy do nich między innymi solidne budowanie dystrybucji, stała kontrola i monitoring oferty potencjalnej konkurencji, czy osiąganie przychodów, jakie zakłada firma i sam pośrednik handlowy. Faktem jest, że nie każdy z nas może zostać takim pośrednikiem. Ważne jest bowiem nie tylko odpowiednie wykształcenie kierunkowe ale przede wszystkim – charyzma i upartość w dążeniu do celu. Osoba, która marzy o pracy pośrednika handlowego powinna być ponadto otwarta na budowanie nowych znajomości i bez trudu nawiązująca kontakt z innymi osobami. Komunikatywność i poprawna dykcja to bez wątpienia cechy, które sprawia, że zbudzimy zaufanie wśród naszych potencjalnych klientów. Warto pamiętać również o odpowiedniej prezencji zewnętrznej – elegancki strój i zadbanie o każdy, nawet ten najbardziej istotny detal w naszym wizerunku wpływa bowiem na to, jak inni postrzegać będą firmę, tudzież instytucję, w której jesteśmy zatrudnieni w roli pośrednika handlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *