Produkcja elektroniki w Chinach

“Made in China” to napis, który znają wszyscy, nawet dzieci. Chińczycy przodują w produkcji zabawek, akcesoriów domowych czy urządzeń elektronicznych. Wysoka opłacalność produkcji towaru w Państwie Środka powoduje przyrost na rynku nowych firm, a co za tym idzie większą konkurencyjność cenową. Jak to wszystko wygląda?

 

Produkty wytworzone w Chinach wysyłane są na cały świat. Świadomość, że to, co chińskie jest gorsze, zaczyna się powoli zmieniać. Chińczycy zwiększają nie tylko jakość produkcji, ale także inwestują w nowoczesne technologie i promocję swoich marek. O ich sukcesie może świadczyć popularność takich firm, jak Xiaomi czy Huawei.

Dla kogo produkują Chiny?

Z zakładów produkujących elektronikę w Chinach korzystają najwięksi gracze na świecie. Foxconn, fabryka zarejestrowana na Tajwanie główne siły robocze skupia w Chinach. Może się pochwalić aż 13 oddziałami, znajdującymi się w 9 miastach. Największy z nich położony jest w prowincji Guangdong, w Shenzhen. Foxconn odpowiedzialny jest za produkcję 40% światowej elektroniki. Z usług fabryki korzystają Apple, Amazon, Dell, Cisco, Acer czy Sony. Mimo iż urządzenia produkowane są w Chinach, marki te kojarzą się z wysoką jakością i wytrzymałością. Tak duża produkcja elektroniki w Państwie Środka wynika z aspektu ekonomicznego. Siła robocza jest tam znacznie tańsza aniżeli w USA czy krajach europejskich. Taniej wysłać projekt wraz z gotowymi komponentami do złożenia i opłacić koszty transportu niż zdecydować się na montaż w krajach, gdzie zarówno pensja, jak i podatki są wysokie.

Popularność chińskich marek

Dzięki niskim kosztom produkcji i dostępności fabryk na miejscu, chińskie marki śmiało rozpoczęły ekspansję na globalny rynek. Już teraz smartfony Xiaomi czy Huawei są w niektórych państwach chętniej kupowane niż popularne Samsungi lub Apple. Coraz większą rozpoznawalność zyskuje też marka OnePlus, która nawet zadebiutowała na ekranach serialu “House of Cards”. Chińscy producenci są w stanie zejść z marży i sporą część zysku zainwestować w marketing oraz międzynarodową promocję. Dzięki produkcji elektroniki na miejscu i jej sprzedaży lokalnej wyłącznie na terenie Chin są w stanie sporo zaoszczędzić.

Ciemne strony produkcji elektroniki w Chinach

Ciemne strony produkcji elektroniki w Chinach to niestety wszędobylskie podróbki, których rozpoznanie wymaga nie lada wprawy. Podczas zakupów internetowych należy uważać na podejrzanych sprzedawców, a gwarancję 100% pewności da nam tylko zakup chińskich marek, które nie są podrabiane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *