Rozwiązanie problemów z transakcjami kupna i sprzedaży

Handel, jeszcze zanim zaczął być tak nazywany, odbywał się w każdym miejscu na świecie. Wymieniało się jedne przedmioty na inne. Ułatwieniem wymiany miało być wprowadzenie pieniędzy, niestety… Problem powstawał w momencie gdy jedna osoba była zdania, że jej dobro jest więcej warte od dobra drugiej osoby.

Zbiór praw

Z powodu wielu kwestii powodujących mnóstwo sprzeczek albo sytuacji, w których nie wiadomo było jaką podjąć decyzję, postanowiono stworzyć jeden zbiór praw i obowiązków, które definiowały poszczególne sprawy. Nazwano go kodeksem handlowym. Stanowił on tylko jedną część ustanowionego wtedy rozporządzenia. Pozostałe 2 odnosiły się do praw – morskiego i ubezpieczeniowego. W związku z wielką wagą kodeksu handlowego wiąże się z nim kilka istotnych dat:

– 27 czerwca 1934 roku – przyjęcie rozporządzenia panującego w tamtym czasie Prezydenta Rzeczypospolitej,

– 1 lipca 1934 roku – wejście w życie kodeksu handlowego,

– 1 stycznia 2001 roku – zakończenie obowiązywania większości jego przepisów,

– 25 września 2003 roku – zakończenie obowiązywania przepisów o prokurze i firmie, a tym samym koniec posiadania mocy prawnej kodeksu handlowego.

Księgi

Kodeks handlowy składał się z paru ksiąg.Pierwsza z nich zatytułowana „Kupiec” odnosiła się do ustroju prawa handlowego. Księga druga o nazwie „Czynności handlowe” – regulowała niektóre czynności prawne mające miejsce pomiędzy kupcami i to też ona 1 czerwca 1965 roku przestała obowiązywać.

Twórcy kodeksu handlowego.

Kodeks handlowy był dziełem Komisji Kodyfikacyjnej na czele z referentem i koreferentem – odpowiednio T. Dziurzyński i M. Allerhand. Większość metod wzięto z ustawodawstwa niemieckiego, z takimi wyjątkami jak wprowadzenie np. odpowiedzialności członków spółki z o.o. Za wszelkie zaciągnięte kredyty i pożyczki.

Wraz z dniem utraty mocy Kodeksu handlowego w życie wszedł jego następca – Kodeks spółek handlowych.

Kodeks handlowy był ważnym dokumentem w czasie swojego obowiązywania oraz dobrym przykładem przy tworzeniu nowego kodeksu dotyczącego handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *