Zakupy tylko w obrębie jednego terytorium

W obecnych czasach możemy kupować i sprzedawać towary gdziekolwiek tylko chcemy (o ile nie jest to całkowicie zabronione przez prawo). Nie zwracamy uwagi skąd one pochodzą i czy ma znaczenie to gdzie dokona się transakcja. Tymczasem istnieją pewne definicje określające poszczególny rodzaj handlu, który wykonujemy.

Handel wewnętrzny

Handel wewnętrzny jest to obrót towarami wyłącznie na terytorium jednego obszaru określonego barierami celnymi. Zwykle obszar można utożsamiać z terytorium państwa. Oznacza to, że towar został wyprodukowany i sprzedany w tej samej strefie, niekoniecznie przez ludzi tej samej narodowości. Przeciwieństwem jest handel zagraniczny.

Zalety i Wady

Handel wewnętrzny pozytywnie wpływa na gospodarkę państwa. Wszelki towary stworzone w kraju pozostały w nim. Zmienił się tylko właściciel. W związku z tym państwo nie traci na tym ani środków pieniężnym, ani żadnych surowców, z których produkt powstał. Niestety handel wewnętrzny nie jest dobry jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości jakie można by uzyskać z zagranicy. Zamykając się tylko na produkty wymianę krajową, często ignoruje się towary lepsze i ciekawsze. Czasem do tego nawet tańsze niż rodzimy produkt. Do tego sprzedając tylko w państwie, producenci zamykają się na większy zysk, jaki może być uzyskany od zagranicznych klientów. Ponadto towary tracą szansę na zaistnienie na rynku zagranicznym i zawojowanie go. Stosowanie handlu wewnętrznego nie jest złe, ale lepiej jest pozwolić na istnienie i współdziałanie obok niego handlu zagranicznego.

Wyjątki

Należy zwrócić jednakże uwagę, że występuje wyjątek od określenia handlem wewnętrznym, wymian dokonywanych na terytorium jednego kraju. Handel na terenie Unii Europejskiej, w którym udział biorą państwa członkowskie, także nazywany jest handlem wewnętrznym. Dlaczego? Ponieważ kraje wchodząc do Unii podpisały specjalne ustawy dotyczące zniesienia wszelkich barier, w tym ceł. Dzięki temu Polska bez przeszkód może handlować z 26 innymi państwami (w Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem mogą wystąpić pewne problemy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *